Rezultate Cupa Arsenal Park MTB

Timișoara, 4 august 2014. Verde pentru Biciclete și Arsenal Park au organizat ieri, 3 august 2014, cel mai mare concurs de biciclete din judetul Hunedoara: Cupa Arsenal Park MTB– Army Bike Contest.

“Cupa Arsenal Park MTB” este singurul concurs de mountain bike organizat într-un loc unic în România: Arsenal Park, complex turistic cu specific militar. Pentru cucerirea Cupei Arsenal Park s-au întrecut 229 biciclişti din ţară şi străinătate, pasionaţi de mountainbiking și cross-country. Bătălia s-a dat pe traseele marcate din jurul complexului turistic, pe o distanţă de 11 km pe tură, cu o de-a lungul căruia au fost poziţionaţi strategic arbitri şi supraveghetori de traseu.

Categoriile de concurs şi numărul de ture aferente au fost:

1.            sub 14 ani open – tură specială prin parc
2.            14-17 ani open – 1 tură
3.            18 – 29 ani (masculin/feminin) – 2 ture
4.            30 – 39 ani (masculin/feminin) – 2 ture
5.            40 + (masculin/feminin) – 2 ture
6.            ELITE – Open (18+) – 3 ture

 
Premiile puse la bătaie au fost generoase şi s-au situat printre cele mai mari premii oferite în cadrul unui astfel de concurs, iar câștigătorii sunt:

Categoria sub 14 ani open:

Locul I : Pescaru Patrick - 100 lei, diploma și cupă  
Locul II: Bican Adrian - 70 lei, diploma și cupă  
Locul III: Farkas Akos - 50 lei, diploma și cupă

Categoria 14-17 ani open:

Locul I : Burța Roberto - 300 lei, diplomă şi cupă
Locul II:Pescaru Mario - 200 lei, diplomă şi cupă
Locul III: Mititelul Andrei - 100 lei, diplomă şi cupă

Categoria 18-29 ani masculin:

Locul I : Bogdănescu Laurențiu - 300 lei, diplomă şi cupă
Locul II: Chiriac Ionuț - 200 lei, diplomă şi cupă
Locul III: Gaiță Mădălin - 100 lei, diplomă şi cupă

Categoria 18-29 ani feminin:

Locul I : Dirlea Alexandra - 300 lei, diplomă şi cupă
Locul II: Teleabă Camelia - 200 lei, diplomă şi cupă
Locul III: Kovacs Anita - 100 lei, diplomă şi cupă

Categoria 30-39 ani masculin:

Locul I : Cergedi Istvan - 300 lei, diplomă şi cupă
Locul II: Mareș Alexandru - 200 lei, diplomă şi cupă
Locul III: Kovacs Zsolt - 100 lei, diplomă şi cupă

Categoria 30-39 ani feminin:

Locul I : Cobianu Larisa - 300 lei, diplomă şi cupă
Locul II: Olar Cristina - 200 lei, diplomă şi cupă

Categoria 40 ani + masculin:

Locul I : Sarosi Francisc - 300 lei, diplomă şi cupă
Locul II: Burța Lazăr - 200 lei, diplomă şi cupă
Locul III: Vezentan Laurențiu - 100 lei, diplomă şi cupă

Categoria 40 ani + feminin:

Locul I : Zamfira Ioana - 300 lei, diplomă şi cupă
Locul II: Rațiu Delia - 200 lei, diplomă şi cupă
Locul III: Ardeleanu Claudia - 100 lei, diplomă şi cupă

Categoria ELITE open:

Locul I : Madaras Attila - 1000 lei, diplomă şi cupă
Locul II: Radu Tudor - 700 lei, diplomă şi cupă
Locul III: Cobianu Simon - 500 lei, diplomă şi cupă

Pe post de cupe au fost căşti militare originale, iar pe post de medalii au fost oferite plăcuţe militare (dogtags). În plus, câștigătorii au primit bidoane de apă Verde pentru Biciclete.

Locul de desfășurare a concursului este Arsenal Park, Str. Codrului nr. 25, Orastie, jud. Hunedoara. ARSENAL PARK este un complex turistic de vacanţă cu 3 stele pe epoleţi, unul dintre puţinele obiective cu tematică militară din Europa. Cele 88 de hectare pe care se întinde Arsenal Park oferă nenumărate oportunităţi: aventură, muzeu militar în aer liber, teren de joacă într-un cadru natural dezarmant. Arsenal Park este astfel o tabără de antrenament, o bază de expediţii turistice, o oază de relaxare şi în acelaşi timp, un furnizor de adrenalină. Perfect pentru vacanțe și teambuildinguri.

Competitia „Cupa Arsenal Park MTB – Army Bike Contest” a fost organizată de Verde pentru Biciclete și Arsenal Park, împreună cu frații Cosmin și Alin Roșu, în colaborare cu Clubul Racing Bike Pro, iar partener media al evenimentului a fost Kiss FM. Acest concurs se află deja la cea de-a patra ediție, iar în acest an a făcut parte din seria de competiții West Bike Tour 2014.

View the embedded image gallery online at:
http://www.pedaleaza.ro/#sigFreeIdd80c150d60
.

Rezultate complete:

Race 14-17 Pos Athlete Sex Age Time
14-17 1 142 Roberto Burta M 15 0:27:59
14-17 2 151 Mario Pescaru M 15 0:32:19
14-17 3 242 Andrei Mititelu M 17 0:32:25
14-17 4 146 Camil Vasilovici M 17 0:33:59
14-17 5 152 Sebastian Boata M 15 0:34:49
14-17 6 162 Alexandru Bican M 15 0:34:53
14-17 7 247 Iulian Boglea M 17 0:35:31
14-17 8 166 CALIN - ION ENE M 15 0:40:11
14-17 9 137 Marco Draghici M 17 0:40:19
14-17 10 156 Alex Mocuta M 15 0:42:43
14-17 11 141 bogdan vlas M 15 0:43:17
14-17 12 253 Raul Popa M 17 0:46:35
14-17 13 215 Andrei Cristescu M 15 0:48:16
14-17 14 161 Paul Igna M 14 0:51:44
14-17 15 262 Roxana Popa F 16 1:07:01
14-17 16 157 Stefan-Gabriel Bighescu M 15
14-17 17 147 vlas bogdan M 15

Race Fem 18-29 Pos Nr     Athlete Sex Age Time
race 1 320 Ioana Alexandra Dirlea F 23 1:18:02
race 2 352 camelia Teleaba F 27 1:31:23
race 3 354 Anita Kovacs F 26 1:34:36
race 4 315 Ioana Marc F 29 1:49:25
race 5 353 Mihaela Iosim F 29 1:55:44
race 6 316 Noemi Lupuj F 25 2:08:13

Race 18-29 Pos Nr     Athlete Sex Age Gun Time
race 1 225 Laurentiu Bogdanescu M 28 0:57:57
race 2 140 Ionut-Alin Chiriac M 23 1:00:19
race 3 169 Madalin Gaita M 28 1:03:34
race 4 143 Leoanrd Mitrica M 19 1:06:29
race 5 182 Cosmin-Mihai Oprea M 23 1:06:58
race 6 201 Ionut Silinc M 28 1:09:16
race 7 149 Gergo Kovacs M 27 1:11:17
race 8 191 Camil Alexandru Sofrag M 29 1:13:07
race 9 163 Gheorghe Maios M 18 1:13:16
race 10 187 Mihai Obrejan M 28 1:13:36
race 11 138 Paul Muntean M 20 1:14:06
race 12 136 IULIAN PETRUT M 29 1:16:04
race 13 153 Constantin Marinescu M 19 1:16:34
race 14 235 Mihai Stoichescu M 27 1:19:43
race 15 144 Marius Lazar M 29 1:19:54
race 16 154 Mihai-Andrei Jura M 22 1:23:19
race 17 274 Alexandru Bran M 25 1:23:33
race 18 150 Cristian Burca M 29 1:23:40
race 19 180 ANDREI STOICHESCU M 27 1:27:32
race 20 186 Mihaita Stancu M 27 1:27:55
race 21 196 Robert Simon M 25 1:30:31
race 22 241 Radu Lapuste M 20 1:35:49
race 23 164 Marius Radu Ghiba M 27 1:37:07
race 24 246 Andrei Salapi M 29 1:39:20
race 25 158 Razvan Mihai Marinca M 20 1:41:26
race 26 177 Razvan Pat M 28 1:56:35
race 27 159 Cristian Ionascu M 26 2:00:08
race 28 170 MARIAN - DANIEL DRETCANU M 29 2:01:55
race 29 168 Adrian Doru Lungu M 28 2:02:02
race 30 175 dragos dan M 28 2:03:31

Race Fem 30-39 Pos Nr   Athlete Sex Age Gun Time
race 1 357 Larisa Cobianu F 35 1:39:49
race 2 319 Cristina Olar F 30 1:48:59
race DNF 350 Antonela Smocov F 30
race DNF 356 Felicia Iuliana Bologa F 33

Race 30-39 Pos Nr     Athlete Sex Age Time
race 1 272 Istvan Cergedi M 34 0:59:43
race 2 173 ALEXANDRU MARES M 35 1:02:15
race 3 193 Zsolt Kovacs M 30 1:02:58
race 4 224 Ovidiu Danciut M 38 1:06:05
race 5 204 Alexandru Fodor M 35 1:07:29
race 6 256 Adrian Blaga M 31 1:07:29
race 7 269 Cosmin Rosu M 38 1:09:16
race 8 200 Daniel Bolog M 30 1:10:43
race 9 310 Dragos Vestemen M 38 1:15:16
race 10 238 Ovidiu Pintican M 33 1:17:51
race 11 211 Sorin Suciu M 32 1:18:32
race 12 249 Bogdan Ilea M 30 1:18:38
race 13 197 Manolin Mita M 39 1:19:11
race 14 212 Flavius Popity M 38 1:20:04
race 15 234 Tiberius Covaci M 32 1:23:09
race 16 206 Florin Soare M 30 1:23:47
race 17 184 Andrei Harabagiu M 32 1:25:03
race 18 271 Sorin Dicu M 37 1:25:25
race 19 207 Marius Pirva M 33 1:27:23
race 20 Adrian Tuduriu M 35 1:27:30
race 21 264 Laviniu Cordos M 39 1:28:31
race 22 259 Dan Voinescu M 39 1:28:31
race 23 192 claudiu moldovan M 33 1:29:54
race 24 178 Ichim Liviu M 34 1:33:55
race 25 223 Catalin OANCEA M 30 1:35:35
race 26 194 Ciprian Florin Gala M 32 1:35:47
race 27 218 Tiberiu Nagy M 33 1:36:04
race 28 209 Lucian Filipas M 38 1:36:22
race 29 220 Cristian Tatomir M 36 1:36:39
race 30 251 Valentin Cotarlea M 30 1:38:53
race 31 233 Marius Pescaru M 39 1:39:27
race 32 202 mircea meici M 34 1:42:25
race 33 267 Iulian Precup M 38 1:42:59
race 34 228 Claudiu Oita M 32 1:43:15
race 35 183 Cristian Leoveanu M 34 1:43:56
race 36 195 Vlad Boncea M 34 1:44:37
race 37 221 Calin Udrescu M 30 1:45:35
race 38 226 cristian vlad M 37 1:49:26
race 39 222 Cristian Ruta M 36 1:51:07
race 40 237 cornel simon M 39 1:51:47
race 41 232 Claudiu Serban M 33 1:52:03
race 42 214 Adrian Fiak M 33 1:52:15
race 43 199 Ciprian GABOR M 38 1:56:20
race 44 189 Ciprian Gheran M 39 1:57:01
race 45 239 Cristian Cocosila M 36 2:00:19
race 46 176 Emil Albu M 34 2:02:17
race 47 252 Dorin Damian M 30 2:03:44
race 48 213 Ioan Muntean M 38 2:08:55
race 49 254 Silviu Augustinov M 38 2:15:54
race 50 188 Robi Kulcsar M 35 2:22:59
race 51 203 Claudiu Iosim M 34 2:45:34

Race fete 40+ Pos Nr     Athlete Sex Age Time
race 1 349 Ioana Zamfira F 45 1:29:12
race 2 314 Delia Ratiu F 43 1:50:30
race 3 355 Claudia Ardeleanu F 46 1:57:02

Race 40+ Pos Nr     Athlete Sex Age Time
race 1 294 Francisc Sarosi M 43 1:04:46
race 2 348 Lazar Burta M 41 1:12:46
race 3 360 Laurentiu Vezentan M 45 1:14:46
race 4 303 Aurelian - Mihail Raducanu M 48 1:17:14
race 5 281 Calin Crisan M 41 1:19:26
race 6 273 Costel Rosu M 52 1:20:04
race 7 289 Adrian Ruja M 41 1:22:08
race 8 321 CSABA GYORGY SZEKELY M 50 1:23:14
race 9 277 Cojocariu Ioan M 49 1:24:21
race 10 323 andrei turzai M 41 1:26:12
race 11 295 Ion Barnea M 41 1:26:51
race 12 324 Cristian Uivarasanu M 41 1:28:13
race 13 322 Gheorghe-Ilie Tincu M 50 1:28:30
race 14 300 Adrian Bianu M 60 1:29:29
race 15 283 Cristian Nemes M 47 1:29:35
race 16 243 Silviu Bintintan M 45 1:29:56
race 17 287 Marcel Luca M 47 1:30:13
race 18 244 Ioan Grecu M 40 1:31:53
race 19 305 Octavian Bican M 40 1:32:07
race 20 308 Mircea Ovidiu Ratiu M 44 1:33:13
race 21 346 Dragos Vlas M 40 1:34:11
race 22 307 Raul Mocuta M 44 1:34:16
race 23 296 SORIN ENE M 46 1:35:09
race 24 291 Gabriel Dragan M 44 1:40:16
race 25 290 Daniel Angheloiu M 42 1:43:35
race 26 276 Florin Botos M 53 1:45:14
race 27 309 Emil Cristescu M 46 1:49:01
race 28 210 Radu Maghiaru M 55 1:49:01
race 29 304 Mihai Severin M 43 1:58:10
race 30 293 Ioan Paduraru M 40 2:02:21
race 31 282 Adrian Claudiu Lazarutiu M 41 2:03:45
race 32 306 Valentiu Igna M 45 2:04:15
race 33 279 Mircea Rogozea M 47 2:08:18

Race Pos Athlete Sex Age Time
elite 1 108 Attila Madaras M 29 1:24:36
elite 2 104 Tudor Radu M 30 1:28:29
elite 3 102 Simon Cobianu M 31 1:29:36
elite 4 113 Elisei Miron M 32 1:29:38
elite 5 120 Mihai Olar M 31 1:31:38
elite 6 128 Sergiu Paraschivu M 21 1:31:40
elite 7 133 Darius Radu M 18 1:35:14
elite 8 116 Gabor Barna M 35 1:49:49
elite 9 107 Norbert Costea M 32 2:12:00
elite 10 132 Mihai Radu Herlea M 34 2:21:44
elite 11 130 Silviu Stefanie M 39 2:21:45
elite 12 131 Adrian Ciobanu M 34 2:30:17